Veronika a jej tím Systers šíria osvetu o optimalizácii zdravia žien a ženskom biohackingu. Vezmime to od začiatku a slovami Systers zhrňme, čo biohacking vlastne je:
Je to komplexný súbor techník, doplnkov, samovyšetrenia, funkčnej stravy, dlhodobých návykov a ďalších stratégií na optimalizáciu ľudskej biológie. Možno ho považovať za podporu zdravého životného štýlu, ktorý je pre každého veľmi individuálny. Biohacking vracia človeku rovnováhu a odolnosť a umožňuje mu žiť kvalitný život.
Zdroj: www.systers.bio/akademie
S novým rokom často prichádza vlna odporúčaní, čo robiť inak, lepšie, viac…Veronika, ak sa na to pozriete z pohľadu biohackingu: čo je podľa Vás lepšie nerobiť?
Nevrhnúť sa do všetkého po hlave a naraz. Radšej si pomaly a postupne vytvoriť systém návykov, ktoré sú stabilné a budú vás sprevádzať dlhý čas. O takýto systém sa potom môžete kedykoľvek oprieť.
Ako môžeme optimalizovať svoju dennú rutinu a posunúť svoje prežívanie dňa lepším smerom? Čo by ste odporučili začiatočníkom?
Prvá hodina po prebudení je pre človeka najdôležitejšia, najmä z hľadiska epigenetiky. Začnite preto s akýmkoľvek prospešným ranným rituálom, ktorý naštartuje váš deň a podporí ďalší súbor dobrých návykov.
To, aké vstupy a informácie poskytnete svojmu telu a mysli hodinu po prebudení, má veľký vplyv na to, ako prežijete svoj deň.
To, aké vstupy a informácie poskytnete svojmu telu a mysli hodinu po prebudení, má veľký vplyv na to, ako prežijete svoj deň.
Ja osobne sa ráno niekoľkokrát zhlboka nadýchnem a vydýchnem hneď, ako otvorím oči. Potom dám telu signál, že je deň, a to buď tým, že vyjdem na slnko, alebo si dám fotobiomoduláciu (terapia infračerveným svetlom)*. Potom vykonám hygienu a začnem sa hýbať, meditovať, saunovať alebo čokoľvek iné, čo je investíciou čisto do mňa. Môj deň je tak úplne iný, ako keď vyskočím z postele a hneď sadám do auta.
Čo si myslíte o probiotikách?
Vnímam, že oblasť črevného mikrobiómu je stále veľmi nepreskúmaná a viac toho nevieme, ako vieme. Hlavná mikrobiálna hra sa odohráva v hrubom čreve a každé črevo je úplne individuálne. Takže probiotiká sú určite fajn, ale je to len začiatok. Budúcnosť vidím v kombinácii probiotík, prebiotík a postbiotík.
TIP WILD & COCO:
Doprajte si 3-mesačnú kúru s našimi Superhumans Symbiotics a osídlite svoj mikrobióm tými najzdravšími bakteriálnymi obyvateľmi, ktorí podporia celkovú vitalitu vášho tela.
Tretí modul vašej Akademie ženského biohackingu je celý o mikrobióme. Akú veľkú časť našej psychiky podľa Vás tvorí a ovplyvňuje črevný mikrobióm?
Črevný mikrobióm je pre človeka a jeho psychiku absolútne kľúčový. Ak máme zdravé črevá, zvyšuje sa šanca, že budeme mať zdravý mozog. Nie všetko sa však dá vyriešiť stravou. Kvôli humusu v pôde, ktorý už nie je taký rozmanitý ako kedysi a neposkytuje plodinám toľko výživy. Starostlivosť o mikrobióm je však na každom z nás. Musíme sa nebáť experimentovať.
Takmer každý dnes vie, že najväčším zabijakom je stres. Tejto téme sa venujete na svojich webinároch. Myslíte si, že sa stresu venuje dostatočná pozornosť aj v celej spoločnosti ?
Myslím, že si ako spoločnosť viac uvedomujeme dopad moderného spôsobu života. Je čoraz viac ľudí, ktorí sa začínajú zaujímať o svoje zdravie, o znižovanie stresu a zvyšovanie odolnosti. Skupina značiek ako Systers, WILD & COCO a ďalšie, ktoré sa venujú zdraviu, sú však len zlomkom spoločnosti. Väčšina ľudí stále ignoruje alebo si ani neuvedomuje stres či environmentálne a potravinové stresory.
Môže byť biohacking pomocou aj pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť doplnky a superpotraviny?
Biohacking je pre každého, kto je pripravený prevziať zodpovednosť za svoje zdravie a nebojí sa experimentovať a robiť chyby. Základné techniky tejto disciplíny sú zadarmo: otužovanie, dýchanie, meditácia, cvičenie, udržiavanie cirkadiánneho rytmu atď.
Superpotraviny a výživové doplnky sú už nadštandardom. Sama však dúfam a želám si, aby sa u nás, podobne ako napríklad v Rakúsku alebo Švajčiarsku, tento nadštandard stal pre nás prirodzeným a dosiahnuteľným.