Späť

Prekonanie menopauzy s celostnou podporou zdravia

Počas života každej ženy existuje obdobie spojené s fyziologickými zmenami na úrovni ženskej cyklicity a produkcie pohlavných hormónov. Keď hladina estrogénu a progesterónu začne výrazne klesať a postupne sa vynecháva ovulácia a menštruácia, ženské telo sa dostáva do obdobia, ktoré sa súhrnne označuje ako perimenopauza.

Tento stav prechodu od plodnosti k neplodnosti predstavuje obdobie zhruba 3 až 5 rokov pred menopauzou a nastáva okolo 40. roku života. V dôsledku hormonálnych zmien môže žena začať pociťovať rôzne príznaky, ako sú návaly tepla a nočné potenie, podráždenosť, bolesti hlavy alebo poruchy spánku.

Po ukončení menštruačného cyklu, t. j. keď žena 12 mesiacov nekrváca, jej telo vstupuje do novej fázy života známej ako menopauza. Tá podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nastáva u žien vo veku od 45 do 55 rokov. V tejto fáze už vaječníky nefungujú, neprodukujú vajíčka a produkcia estrogénu a progesterónu v tele je veľmi nízka. 

Péče o seba na prvom mieste

Menopauza predstavuje výzvu v živote ženy, pretože v tele dochádza k endokrinným, biologickým a klinickým zmenám, ktoré môžu byť spojené s rôznymi vedľajšími príznakmi a zmenami v úrovni zdravia ženy. Z tohto dôvodu je tento prechod pre niektoré ženy náročný a môže výrazne ovplyvniť ich život. Je preto veľmi dôležité, aby počas tohto krehkého a zraniteľného obdobia mala každá žena k dispozícii vhodné stratégie, ktoré budú spĺňať jej individuálne potreby. 

Tieto stratégie by mali pomôcť vyrovnať prebiehajúcu nerovnováhu v tele, ktorá môže viesť k úbytku kostnej hmoty a riziku osteoporózy, vysokému krvnému tlaku a ateroskleróze, vaginálnej suchosti a zníženému libidu alebo psychickým zmenám spojeným s úzkosťou a depresiou.

Strava, trávenie a mikrobióm v menopauze

Kvalitná a nutrične vyvážená strava bohatá na vápnik, vitamín K2 a vitamín D je v tomto období obzvlášť dôležitá na podporu zdravia kostí. Fyziologické zmeny v tele ženy môžu zároveň ovplyvniť črevný mikrobióm, zmeny trávenia, kondíciu imunitného systému a celkové zdravie. 

Pre ženu v menopauze by mal byť súčasťou každodenného jedálnička pestrý tanier rozpustnej a nerozpustnej vlákniny, kvalitných bielkovín a komplexných sacharidov spolu so zdravými tukmi a fermentovanými produktmi.

Klesajúca produkcia estrogénu môže viesť k úbytku prospešných črevných baktérií, ako sú laktobacily a bifidobaktérie, a k premnoženiu potenciálne patogénnych baktérií. Táto dysbióza potom môže spôsobiť oslabenie črevnej sliznice a zmeny v trávení a vstrebávaní živín. Z tohto dôvodu je dôležité podporovať trávenie konzumáciou surovej stravy pozostávajúcej zo zeleniny a ovocia. Tie totiž obsahujú prírodné enzýmy, ako je papaín v papáji alebo bromelaín v ananáse, ktoré pomáhajú rozkladať potravu a zároveň zachovávajú prirodzené zásoby vlastných enzýmov.

Dôležitá je aj primeraná produkcia žalúdočných štiav a kyseliny chlorovodíkovej, ktoré sú nevyhnutné najmä na trávenie bielkovín, ale aj na správne vstrebávanie ostatných živín a mikroživín z potravy. To možno podporiť napríklad jablčným octom a bylinkovými čajmi s obsahom mäty, zázvoru alebo horca. V neposlednom rade nesmieme zabúdať na mikrobióm konzumáciou fermentovaných výrobkov, ktoré napomáhajú rastu prospešných baktérií v črevách.

Skvelým spôsobom, ako zaradiť náš lahodný nápoj Cocofir do svojho jedálnička, je vyskúšať ho v troch príchutiach alebo si dať Cocoguard s granolou a ovocím na raňajky alebo dezert. Tieto výrobky obsahujú nielen laktobacily, ale aj bifidobaktérie a ich konzumáciou doplníte bakteriálne kmene, ktorých počet počas menopauzy klesá, čo ovplyvňuje zdravie čriev a mikrobiómu.

Superhuman Symbiotics

Pohyb a metabolizmus

Počas menopauzy sa môže spomaliť aj metabolizmus, čo sa prejaví na telesnej hmotnosti. Preto je vhodné zaradiť pravidelnú fyzickú aktivitu v podobe jogy, tanca, posilňovania alebo chôdze. Okrem prevencie obezity a cukrovky pomáha pravidelné cvičenie udržiavať silné a zdravé kosti a má významný vplyv na celkové zdravie a pohodu ženy.

Stárnutie pokožky a kolagen

V období menopauzy dochází totiž k výraznému úbytku produkce kolagenu a elastinu v kůži a snížené produkci kožního mazu a ceramidů v pokožce. S věkem se schopnost kolagen přirozeně doplňovat snižuje asi o 1,0 %–1,5 % ročně.

Tento pokles kolagenu začíná být výrazný od 34. roku věku ženy a odráží se na stárnutí kůže v závislosti na vnitřních a vnějších faktorech. Vnitřní představují převážně genetické a hormonální faktory, zatímco vnější zahrnují například kouření, konzumaci alkoholu, chronické vystavování se slunci, stres či životosprávu. 

Tyto změny společně s výše uvedenými faktory pak mají za následek větší suchost pokožky, zvýšený výskyt vrásek a povadlou pleť. Je tedy důležité začlenit i kvalitní kosmetickou péči s anti-aging efektem, která také podpoří i kožní mikrobiom, včetně kvalitní kosmetické péče. Vhodnou volbou může být i suplementace zaměřená na problematické oblasti v podobě kolagenu, B-komplexu, pupalky a vitaminu C. 

Psychika a hormony štěstí

V období menopauzy dostávají zabrat ženské emoce, které jsou vychýlené často směrem k depresím a úzkostem. Produkci dopaminu a endorfinů lze podpořit například pravidelným pohybem či masáží a meditačními či relaxačními technikami. 

Hladina serotonínu (hormónu šťastia), ktorý zohráva dôležitú úlohu pri regulácii nálady, spánku a chuti do jedla, môže byť výrazne ovplyvnená črevným mikrobiómom. Ako?

Prostredníctvom enteropatického nervového systému, čo je komunikácia medzi mikrobiómom a nervovým systémom v našich črevách. Niektoré druhy črevných baktérií môžu produkovať aminokyseliny, ktoré sa menia na serotonín, a tiež ovplyvňovať funkciu nervových buniek, ktoré regulujú produkciu serotonínu.

WILD & COCO

Pomocníci z prírody

Pre hladší priebeh tohto prechodného obdobia ženy sa ponúka aj užívanie tzv. hormonálnej terapie, ktorá pomáha udržiavať určité hladiny estrogénu v tele. Prírodné látky, ktoré majú tento účinok, sú fytoestrogény. Ide o látky rastlinného pôvodu, ktoré majú podobnú štruktúru ako estrogény tvorené v tele, a tak sa môžu viazať na estrogénové receptory a stimulovať metabolizmus endogénneho estrogénu.

Za najbežnejší typ fytoestrogénov sa považujú izoflavóny v sóji, ďalšie sa nachádzajú aj v rastlinách, ako je lucerna, špargľa a niektoré druhy ovocia a zeleniny.

Okrem zmiernenia príznakov menopauzy môžu mať fytoestrogény množstvo zdravotných výhod, napríklad znižujú riziko niektorých druhov rakoviny a zlepšujú hustotu kostí. Účinnosť fytoestrogénov však môže byť veľmi premenlivá, a preto nebudú účinné u všetkých žien. Pred užívaním fytoestrogénov sa preto odporúča poradiť sa s lekárom.

Nie ste na to sama

Menopauzu treba vnímať komplexne a uvedomiť si, že každá žena má iné potreby, prechádza týmto obdobím s inými príznakmi, a preto by mal byť prístup k tejto problematike individuálny a prispôsobený potrebám každej ženy. Je preto dobré poznať nielen možnosti liečby hormonálnych zmien z hľadiska súčasnej konvenčnej medicíny, ale zohľadniť aj ďalšie aspekty, ako je psychické a emocionálne zdravie, strava, pohyb a spánok. V tejto súvislosti je určite dôležité poradiť sa s odborníkom, ktorý pomôže nastaviť opatrenia, ktoré budú predstavovať najlepšiu cestu pre každú ženu individuálne. Menopauza môže mať v určitej fáze negatívny vplyv na kvalitu života ženy, ale vďaka prevencii a poznaniu možností možno túto fázu prežiť pokojne a bez zvýšenia rizika niektorých zdravotných problémov.

Autorka článku: Martina Paris

 

REFERENCE:

Menopause: A literature review, M. Hajdini, Alban Med J 2017;4:60-3.

Phytoestrogens and Their Health Effect, D. Desmawati, D. Sulastri, Open Access Maced J Med Sci. 2019 Feb 15; 7(3): 495–499., doi: 10.3889/oamjms.2019.086

Menopause, K. Peacock, K. M. Ketvertis, StatPearls Publishing; 2022 Jan. 2022 Aug 11., PMID: 29939603

Skin collagen through the lifestages: importance for skin health and beauty, D. M. Reilly, J. Lozano, Plast Aesthet Res 2021;8:2.10.20517/2347-9264.2020.153

Reproductive Hormones and the Menopause Transition, N. Santoro, Obstet Gynecol Clin North Am. 2011 Sep; 38(3): 455–466., doi: 10.1016/j.ogc.2011.05.004

Spotlight on the Gut Microbiome in Menopause: Current Insights, B. A. PetersN. SantoroR. C Kaplan, Int J Womens Health. 2022; 14: 1059–1072., doi: 10.2147/IJWH.S340491