Späť

Zvýšte svoje šance na otehotnenie

Neplodnosť a problémy s otehotnením. Témy, o ktorých sa v súčasnosti diskutuje čoraz viac. Približne 10 - 15 % párov sa ocitne v situácii, keď žena ani po ročnom snažení neotehotnie.
V tejto súvislosti existuje široká škála oblastí spojených s mnohými faktormi, ktoré môžu viesť k takýmto problémom. Neschopnosť oplodniť vajíčko je spojené s narušením prirodzených fyziologických procesov v tele. Na celý problém sa treba pozerať komplexne a riešiť príčiny na všetkých úrovniach a u oboch partnerov. Spoznajte príčiny problémov a zistite, ako pomôcť svojmu telu!

Neodbytné tikanie biologických hodín

Súčasné spoločenské nastavenie a životný štýl majú tendenciu odďaľovať počatie, takže ženy sa do tehotenstva dostávajú v ešte vyššom veku ako za čias našich rodičov a starých rodičov. Vo všeobecnosti platí, že plodnosť žien klesá s vekom, pričom kritický zlom nastáva od 35. roku života, ktorý je spojený s postupným poklesom plodnosti. S pribúdajúcim vekom ženy dochádza aj k zhoršovaniu stavu vajíčok a k znižovaniu ich počtu. Každá žena sa rodí s približne 1 - 2 miliónmi vajíčok (správne oocytov). Nové sa už netvoria a ich počet sa v priebehu života postupne znižuje. Vedeli ste, že v čase, keď žena dosiahne pubertu, má 300 000 až 400 000 vajíčok a približne 10 000 ich za mesiac odumrie? Je to preto, že telo si každý mesiac od začiatku puberty ženy vyberá "skupinu" vajíčok na ovuláciu, ale len jedno vajíčko sa stane dominantným vo folikuloch. Folikul preto obsahuje vždy len jedno vajíčko, ktoré prechádza ovuláciou, a tak predstavuje jedinú šancu na počatie, keď sa v tomto období stretne so spermiou. A čo sa stane s ostatnými z vybranej "skupiny" tohto cyklu? Podliehajú zániku, jednoducho zomrú. Počet odumierajúcich vajíčok sa od puberty každý mesiac znižuje, ale tento cyklus sa opakuje každý mesiac až do menopauzy.

Plodnosť potom začína výraznejšie klesať od veku 32 rokov, keď je počet vajíčok približne 120 000 a šanca na počatie je približne 20 %. Rýchly pokles na približne 25 000 vajíčok je potom okolo 37. roku života. Čím menej vajíčok vo vaječníkoch, tým nižšia je šanca ženy na počatie. Po menopauze, keď žena prestane ovulovať, je počet vajíčok veľmi nízky a plodnosť klesá na nulu. Je však dôležité poznamenať, že niektoré ženy môžu otehotnieť aj v neskoršom veku, zatiaľ čo iné môžu mať problém otehotnieť mladšie. Netreba teda panikáriť ani sa obávať. Každá žena je jedinečná a jej plodnosť sa môže líšiť v závislosti od mnohých faktorov ako sú životný štýl, genetické predispozície, fyziologický stav metabolizmu a zdravotný stav.

Hormóny v rovnováhe

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý môže ovplyvniť metabolické dráhy a viesť k problémom s plodnosťou, je hormonálna nerovnováha. Hormóny riadia mnohé reakcie v našom tele, sú to komunikačné molekuly, ktoré sa viažu na špecifické markery na povrchu buniek a stimulujú bunky k potrebným zmenám. Hormóny ako estrogén, progesterón, testosterón a luteinizačný hormón zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácii ovulácie a tehotenstva. Ak sú hladiny hormónov z nejakého dôvodu vychýlené, t. j. dochádza k zvýšeniu alebo nedostatku ich produkcie počas cyklu ženy, môže toto kolísanie spôsobiť množstvo problémov, ktoré narušia menštruačný cyklus a ovuláciu, a tým aj schopnosť otehotnieť. Takzvané príznaky PMS, ako sú bolestivá menštruácia, hormonálne akné, náladovosť a depresia, chute alebo opuchy, sa dnes, žiaľ, považujú za normálne. Všetky tieto stavy sú však akýmsi "barometrom" hladiny hormónov a poukazujú na nerovnováhu.

Preto je potrebné vnímať tieto signály tela ako nerovnovážny stav a hľadať príčiny, ktoré tieto stavy spôsobujú. Ide však o veľmi širokú problematiku, pri ktorej je potrebné zohľadniť individualitu každej ženy vrátane jej zdravotného stavu, rodinnej anamnézy, psychického nastavenia, životného štýlu a stravy a problémy vnímať v celom kontexte. Zvýšené hodnoty týchto hormónov môžu mať mnoho príčin. Často k nim patrí endometrióza, syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), myómy a cysty, užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo niektorých liekov a stres. Hladinu estrogénov môžu narušiť aj xenoestrogény - chemické látky, ktoré majú podobnú štruktúru ako estrogén, a tak sa chovajú ako estrogén. Môžete ich nájsť v čistiacich prostriedkoch, plastoch, kozmetike, voňavkách a parfumoch a pesticídoch. Mnohé ženy sú vystavené nielen týmto látkam, ale aj etinylestradiolu, syntetickému estrogénu v hormonálnej antikoncepcii, čo vedie k neprirodzenému zvýšeniu hladiny syntetického estrogénu.

Bez spokojného mikrobiómu to nepôjde

Hormonálna nerovnováha môže byť spôsobená nielen vychýlenou produkciou pohlavných hormónov. Dôvodom môže byť aj znížená alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy, metabolický syndróm a cukrovka, pri ktorých je narušená produkcia hormónu inzulínu alebo na ňu bunky nedokážu primerane reagovať. Významnú úlohu zohráva aj nezdravý životný štýl vedúci k obezite, fajčenie, nevhodná strava alebo nedostatočný spánok. V neposlednom rade treba spomenúť aj psychiku ženy, ktorá ovplyvňuje mnohé procesy v tele. Napríklad pozdĺž osi črevo-mozog ovplyvňuje črevný mikrobióm. Črevá sú pretkané bohatou sieťou nervových zakončení a spojení, ktoré monitorujú stavy v celom tráviacom trakte. Tento systém zahŕňa aj množstvo neurotransmiterov a neuropeptidov, ktoré ovplyvňujú procesy v tráviacom systéme, ale odrážajú sa aj na našich emóciách. Psychická nepohoda a chronický stres ovplyvňujú črevný mikrobióm, pričom dochádza k dysbióze a prevahe potenciálne škodlivých črevných baktérií na úkor prospešných. To súvisí aj s produkciou spomínaných neuropeptidov, napríklad serotonínu (hormón šťastia), ktorý sa tak tvorí v malom alebo zanedbateľnom množstve.

Nerovnováha v črevnom mikrobióme môže viesť aj k poruchám produkcie estrogénu. Existujú totiž črevné baktérie, ktoré premieňajú estrón na estradiol, hlavný estrogén u žien. Z tohto dôvodu je absolútne kľúčová nielen psychická pohoda ženy, ale aj nutrične vyvážená strava podporujúca aj črevný mikrobióm.

V tomto smere sú naše fermentované výrobky z mladého kokosu vynikajúcou voľbou. Ich pravidelnou konzumáciou žena podporí nielen svoj črevný mikrobióm a množstvo prospešných baktérií, ale aj prirodzenú produkciu estrogénu a stimuláciu serotonínu. Ľudské telo je komplexný a zložitý systém, v ktorom sa všetko navzájom ovplyvňuje. Narušenie jednej dráhy vedie k výkyvu inej, čo sa z dlhodobého hľadiska môže prejaviť chronickými ťažkosťami, rozvojom autoimunitného ochorenia alebo problémami s otehotnením. Telo má na druhej strane vysokú schopnosť regenerácie a obnovy. Ak sa rozhodneme vnímať ho ako celok a riešiť problém komplexne, telo sa môže prirodzene vrátiť z vychýleného stavu naspäť do rovnováhy.

Netlačte na seba

Každá žena má svoju vlastnú cestu a iné potreby a nie každá žena je pripravená na materstvo a úlohu, ktorá s ním súvisí. Aj v tomto období života je však dôležité snažiť sa spoznávať svoje telo a učiť sa porozumieť tomu, čo nám hovorí. Starať sa o seba na všetkých úrovniach tela, mysle a duše. Sebaláska, odpočinok a relaxácia, minimalizovanie stresu, sebarealizácia, pohyb a zároveň zdravá a nutrične vyvážená strava sú hlavnými piliermi pevného ženského zdravia a správnej ženskej cyklickosti. Ak sa potom žena jedného dňa rozhodne, že je pripravená na materstvo, jej telo bude zdravé a v plnej sile, schopné plynule sa prispôsobiť hormonálnym zmenám spojeným s počatím.

Autorka článku: Martina J. Paris